KATECHIZM DZIECKA PIERWSZOKOMUNIJNEGO

  1. Znak krzyża świętego – W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
  2. Dwa przykazania miłości:

1. Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich.
2. A bliźniego swego jak siebie samego.

3. Uczynki miłosierne co do duszy

  1. Grzeszących upominać.
    2. Nieumiejętnych pouczać.
    3. Wątpiącym dobrze radzić.
    4. Strapionych pocieszać.
    5. Krzywdy cierpliwie znosić.
    6. Urazy chętnie darować.
    7. Modlić się za żywych i umarłych.

4. Uczynki miłosierne co do ciała

  1. Głodnych nakarmić.
    2. Spragnionych napoić.
    3. Nagich przyodziać.
    4. Podróżnych w dom przyjąć.
    5. Więźniów pocieszać.
    6. Chorych odwiedzać.
    7. Umarłych pogrzebać.

5. Ostateczne rzeczy człowieka

Śmierć. Sąd Boży. Niebo albo piekło.

6.  Akt wiary

Wierzę w Ciebie, Boże żywy,
W Trójcy jedyny, prawdziwy.
Wierzę, coś objawił, Boże,
Twe słowo mylić nie może.

7. Akt nadziei

Ufam Tobie, boś Ty wierny,
Wszechmogący i miłosierny.
Dasz mi grzechów odpuszczenie,
Łaskę i wieczne zbawienie.

  1. Akt miłości

Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję,
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty Dobro nieskończone.

  1. Akt żalu

Ach, żałuję za me złości
Jedynie dla Twej miłości.
Bądź miłościw mnie grzesznemu,
Dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.

  1. Modlitwa do Anioła Stróża

Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy. Bądź mi zawsze ku pomocy. Broń mnie od wszelkiego złego, i doprowadź do żywota wiecznego. Amen.

  1. Co to jest grzech?
    Grzech jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych.
  2. Co to jest rachunek sumienia?
    Rachunek sumienia jest to przypomnienie sobie swoich grzechów.
  3. Co to jest spowiedź?
    Spowiedź jest to wyznanie wszystkich swoich grzechów przed kapłanem, aby otrzymać rozgrzeszenie.
  4. Spowiedź powszechna

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina! Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

  1. Chwała na wysokości…

Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Chwalimy Cię. Błogosławimy Cię. Wielbi¬my Cię. Wysławiamy Cię. Dzięki Ci składamy, bo wielka jest chwała Twoja. Panie Boże, Królu nieba, Boże Ojcze wszechmogący, Panie, Synu Jednorodzony, Jezu Chryste. Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami, który gładzisz grzechy świata, przyjm błaganie nasze. Który siedzisz po prawicy Ojca, zmiłuj się nad nami. Albowiem tylko Tyś jest Święty. Tylko Tyś jest Panem. Tylko Tyś najwyższy, Jezu Chryste, z Duchem Świętym w chwale Boga Ojca. Amen.

  1. Wierzę w jednego Boga…

Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; który mówił przez Proroków. Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

  1. Formuła spowiedzi

Pozdrów kapłana: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Kapłan odpowiada: Na wieki wieków. Amen.

Uczyń znale krzyża świętego mówiąc: W imię Ojca i Syna, i Ducha świętego. Amen.
Przystępuję pierwszy raz do spowiedzi świętej. Następującymi grzechami obraziłem Pana Boga (tu wymień grzechy).

(Na następnych spowiedziach mówi się: Ostatni raz u spowiedzi byłem/-am … Zadaną pokutę odprawiłem/-am (lub nie odprawiłem/-am). Następującymi grzechami obraziłem Pana Boga
– i wymienia się grzechy) .

Po wymienieniu wszystkich grzechów powiedz: Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie grzechy bardzo żałuję, postanawiam poprawę, a Ciebie ojcze duchowny proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Wysłuchaj nauki kapłana. Wyraź swój żal za grzechy bijąc się w piersi i mówiąc (3 razy): Boże bądź miłościw mnie grzesznemu.

Po rozgrzeszeniu, jak kapłan zapuka, podziękuj kapłanowi mówiąc: Bóg zapłać.

Odejdź od konfesjonału i pomódl się przed Najświętszym Sakramentem.

Scenariusz I Komunii Świętej 31 maja 2025 roku Wyszobór godz. 12:00

1. Przed świątynią pozdrowienie i przywitanie dzieci przez kapłana

 

 

2. Rodzice błogosławią dzieci: powtarzając za Księdzem Proboszczem –

Niech Cię błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen. 
3. Procesja do świątyni – pieśń „Pan kiedyś stanął nad brzegiem”.

4. Rozpoczęcie mszy św. 
5. Liturgia Słowa: Czytanie ()

Czytanie 

 

 –  Psalm: (Pani Organistka)

 

Ewangelia i Homilia
6. Po Homilii prośba rodziców (Państwo ) 
Przed kilkoma laty z troską i miłością chrześcijańską rodziców przynieśliśmy nasze dzieci do Kościoła, prosząc dla nich o chrzest i łaskę wiary. To święte życie Boże, które otrzymały na chrzcie świętym, chcieliśmy w nich podtrzymać i rozwijać. Sami, jak potrafiliśmy, mówiliśmy im o Bogu. Potem posyłaliśmy je na katechezę, aby bardziej poznały Chrystusa i pokochały go swoim dziecięcym sercem. Dziś wobec zgromadzonej tu rodziny i całego Kościoła , prosimy Cię Czcigodny Księże Proboszczu, abyś w czasie tej uroczystej Mszy Świętej udzielił naszym dzieciom Pierwszej Komunii Świętej. Prosimy również o modlitwę w czasie tej Mszy św., aby wytrwały w wierze swoich ojców.

 Kapłan: Moim szczęściem jest dzielić się Bogiem z innymi. Uczynię więc to z wielką radością. Kochani rodzice, czy możecie nas utwierdzić w przekonaniu, ze dzieci te godnie przyjmą Chrystusa w Eucharystii? 

Pani : Tak, Jesteśmy przekonani, ze nasze dzieci godnie przyjmą Chrystusa, a my swoim dobrym przykładem życia i modlitwą pomożemy im wytrwać w wierze. 

Kapłan: Bogu niech będą dzięki! 

7. Modlitwa wiernych. Kapłan (wstęp)

1. () Módlmy się za wszystkich chrześcijan, aby przechodząc przez życie karmili się Chlebem, który daje życie wieczne i nie ustali w drodze do Ojca. Ciebie prosimy …
2. () Módlmy się za Ojca Świętego, za naszych biskupów, za kapłanów, aby z radością dzielili się Bogiem z tymi których prowadzą do niebieskiej ojczyzny.. Ciebie prosimy …
3. () Módlmy się za nas, którzy przyjmiemy dziś po raz pierwszy Komunię Świętą abyśmy zawsze czerpali z tego źródła prawdziwą pobożność i czynną miłość.. Ciebie prosimy …
4. () Módlmy się za nauczycieli, którzy stanęli na naszej drodze, aby w imię Boga mogli kształtować nasze umysły i serca.. Ciebie prosimy …
5. () Módlmy się za rodziców, aby dla swoich dzieci, które kochają, byli przykładem wiary, miłości do Boga, do Kościoła i umiłowanej ojczyzny.. Ciebie prosimy …

Modlitwa kończąca – (ks. proboszcz)
8. Procesja z darami – komentarz – ()

Przychodzimy Panie dziś przed Twój ołtarz, aby Ci złożyć nasze ludzkie dary, abyś je Ojcze pobłogosławił i łaskawie przyjąć raczył. 1.(niesie Oto świeca, znak obecności Jezusa pośród nas. Jest ona symbolem naszej wiary. Panie umocnij naszą wiarę i oświecaj drogę naszego życia.
2.(niesie IOto wino i woda, owoc winnego krzewu i pracy rąk ludzkich. Panie przyjmij w tym znaku pracę naszych rodziców; i woda symbol życia. Panie, Ty jesteś źródłem wody żywej, spraw aby życie, które dałeś naszym dzieciom w czasie chrztu świętego wzrastało i wydawało owoce.
3. (niesie ) Oto biała hostia – Panie uczyń cud z Wieczernika, niech na słowa kapłana ta hostia stanie się Twoim Ciałem.

9.Liturgia Eucharystyczna ofiarowanie – pieśń – „Kiedyś o Jezu chodził po świecie”

Komunia Św. – pieśń – „Panie dobry jak chleb” Dziękczynienie – pieśń – „Jezus jest Panem”
11. Podziękowania: przez dzieci i rodziców.

Panu Jezusowi

 

Podziękowanie rodzicom

 

 

1. Proszę – pomóż mi przez życie, razem z Tobą Jezu iść / Ja w Twym sercu pragnę zostać, ja w Nim zawsze pragnę być. Poprzez cały dzień dzisiejszy, uśmiechnięty we wszystkie strony Wszelkiej chwały najgodniejszy, bądź po trzykroć pochwalony Panie Jezu: Szczęście, radość wielką me serduszko czuje/ Bo dziś po raz pierwszy, Jezus w nim króluje. / Ty wstąpiłeś w serce moje, więc na zawsze zostań w nim. / Ja Ci daje serce swoje, chcę być Przyjacielem Twym. /Pobłogosław nas o Chryste /Naszych ojców, nasze mamy
Niech dla Ciebie serca czyste
Całe życie zachowamy.

Dziękuję Ci Mamo, dziękuję Ci tato/ pewnie mnie spytacie: me dziecko, a za co? To za świętą wiarę, rodzice kochani, / za miłość Waszą, trud i wychowanie./ Tatusiu kochany Ty troszczysz się o mnie. Za Twój trud i pracę dziękuję ogromnie. Modlę się za ciebie by dobry Bóg w niebie. W każdym dniu Twego życia błogosławił Ciebie. / Dziękuję dzisiaj z wielką radością Tatusiu drogi – mamo kochana, Że włożyliście tyle starania
Byśmy do serca przyjęli Pana. /
To Sam Zbawiciel Świata zamieszkał już z nami i będziemy bezpieczni pod Jego skrzydłami. Mamo! Pragnę by Jezus życie Ci osłodził, a Twój trud poniesiony stokrotnie nagrodził.

 

Rodzicom chrzestnym

 

Podziękowanie dziadkom

 

 

Słowa wdzięczności kierujemy do naszych Rodziców chrzestnych – Za obecność podczas naszego chrztu świętego, za trwanie z nami podczas dzisiejszej uroczystości. oraz za  wszelkie przejawy dobroci, pamięci i życzliwości. Nich Bóg  Dobry Bóg Wam wynagrodzi. 

Dziękujemy naszym kochanym Babciom i Dziadkom, oraz wszystkim, którzy dopomogli nam przeżywać szczęście dnia dzisiejszego. Ogarnij Jezu wszystkich swoją miłością, obdarz łaskami i błogosław w codziennym życiu. Niech wszyscy czują naszą wdzięczność i niech cieszą się razem z nami.

 

Podziękowanie wszystkim

 

   

Żeby dzisiaj było pięknie, tak dostojnie i odświętnie, wiele na to się złożyło, wielu ludzi się trudziło. Dziękujemy dzisiaj wszystkim Co nam czynem dopomogli Zapewniając ich, że zawsze Będziemy się za nich modlić.

   

Podziękowanie przez rodziców: ()
W tym dniu radosnym dla nas, chcemy myślą i sercem ogarnąć i podziękować: 
Wszystkim przybyłym na naszą uroczystość i wszystkim, którzy z nami dzielą radość pierwszego spotkania z żywym Jezusem w Komunii Świętej naszych dzieci. Wszystkim modlącym się z nami podczas Mszy Świętej i tym, którzy zasiądą z nami przy rodzinnym stole. Bóg zapłać!
Czcigodny Księże Proboszczu, Drodzy Rodzice i wszyscy uczestniczący w dzisiejszej uroczystości
W imieniu wzruszonych i szczęśliwych Rodziców serdecznie dziękujemy za I Komunię Świętą, którą przyjęły nasze dzieci. Jest to moment szczególny dla nas wszystkich. Dziękujemy naszym Rodzinom, Rodzicom Chrzestnym i wszystkim, którzy pomagają nam w wychowaniu dzieci. Prosimy Was o dalsze wsparcie. Swym przykładem wskazujmy im wspólnie taką drogę, aby wyrosły na dobrych i mądrych ludzi. Wszystkim dziękujemy za dzisiejszą modlitwę. Zapraszamy nasze Rodziny do swoich domów. Będzie nam towarzyszył Chrystus. Zaprośmy Go do wspólnego stołu, On na pewno pomoże nam wspaniale i godnie przeżyć ten dzień. Na dzisiaj i na całe życie naszych dzieci niech Bóg nam błogosławi za pośrednictwem księdza proboszcza.

12. Kilka słów księdza proboszcza

13. Błogosławieństwo i zakończenie – pieśń – „Była cicha i piękna jak wiosna”