Kronika parafialna

Rok 1985

Dnia 18. czerwca 1985 r. została erygowana nowa parafia pw. św. Stanisława Kostki w Wyszoborze. Nowa parafia powstała z podziału parafii pw. Św. Józefa w Wicimicach i parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Gryficach. Należą do niej wierni zamieszkujący w następujących miejscowościach: Z parafii Wicimice: Charnowo, Dąbie, Luciąża, Modlimowo, Wyszobór. Z parafii Gryfice: Rotnowo i Skowrony. Nowa Parafia należy do Dekanatu Gryfice. Tymczasowym administratorem parafii Wyszobór zostaje mianowany proboszcz parafii pw. św. Józefa w Wicimicach – ks. Kazimierz Sałternik.

W dniach 10-11. lipca 1985 odbyła się wizytacja wstępna przed wizytacją pasterską. Wizytację wstępną przeprowadził ks. Jerzy Sosna Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Wizytował wszystkie kościoły, oraz Biuro Parafialne.

Przez cały lipiec i sierpień kandydaci do Sakramentu Bierzmowania uczęszczali na nauki przygotowawcze.

W dniu 30. sierpnia 1985 roku z parafii Wicimice i Wyszobór wyjechała pielgrzymka do Częstochowy. Była to ogólnopolska pielgrzymka rolników. Jadąc do Częstochowy wstąpiliśmy do Lichenia.

4. września dzieci i młodzież szkół średnich przystąpiły do Sakramentu Pokuty. Ta spowiedź odbyła się na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego 1985/86. O godz. 18:00 ks. Sałternik Kazimierz – tymczasowy administrator parafii Wyszobór odprawił Mszę św. i wygłosił Słowo Boże do dzieci i młodzieży. W czasie Mszy św. poświęcił tornistry dzieciom z klas Pierwszych.

W dniach od 20-23. września 1985 r. ks Biskup Jan Gałecki wizytował dwie Parafie: Św. Józefa Robotnika w Wicimicach i parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Wyszoborze. Dnia 20. września 1985 r. o godz. 17:00 odbyło się bierzmowanie w Wicimicach. W dniu 21. września 1985 r. Ksiądz Biskup odwiedził wiernych w Pniewie, Natolewicach i Rotnowie. O godz. 17:00 odbyło się bierzmowanie w kościele parafialnym w Wyszoborze. Sakrament Bierzmowania przyjęło 90. wiernych. W dniu 22. września 1985r. w niedzielę Ksiądz Biskup ponownie odwiedził wiernych w kościołach w Wicimicach i Wyszoborze, a potem w Dąbiu. Po błogosławieństwie małych dzieci nastąpiło pożegnanie Księdza Biskupa Wizytatora.

6. października 1985 rozpoczął się 41. Tydzień Miłosierdzia. Hasło tego Tygodnia: „Miłosierdzie służbą życiu”.

20. października 1985r. Niedziela Misyjna. Modliliśmy się w intencji misji św., misjonarzy i misjonarki.

1. listopada 1985r. w uroczystość Wszystkich Świętych. O godzinie 14:00 została odprawiona Msza św. z kazaniem, a potem wyruszyła żałobna procesja na miejscowy cmentarz.

20. listopada 1985 po Mszy św. wieczornej spotkanie Księdza katechety z rodzicami tych dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I- szej Spowiedzi i Komunii św.

1. grudnia 1985r. Rozpoczął się Adwent, czas radosnego oczekiwania Pana. Dzieci uczęszczały na roraty przynosząc ze sobą lampiony.

21. grudnia 1985r. odbyła się spowiedź adwentowa w Wyszoborze. Spowiadało dwóch kapłanów. Ks. K. Sałternik i ks. Roman Domagała.

O północy z 24 na 25 grudnia 1985 ks. Kazimierz Sałternik – tymczasowy administrator odprawił Mszę św. (tzw. pasterkę) i wygłosił Słowo Boże. W czasie Mszy św. dużo wiernych przystąpiło do Komunii św.

31 grudnia 1985r. zakończenie Starego Roku 1985, który przeszedł już do historii. O godz. 17:00 została odprawiona Msza św., a potem wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pokutne.

Rok 1986

Rok 2015

W środę 29. kwietnia 2015 roku w naszym Parafialnym kościele w Wyszoborze odbyła się doniosła uroczystość, która na trwałe wpisze się w historię szkoły- przekazanie i poświęcenie nowego sztandaru szkoły.

Sztandar będący symbolem historii i tradycji szkoły stał się znakiem, który łączy tych, którzy opuścili jej progi, obecnych i przyszłych pokoleń uczniów- symbolem życia i trwania w szkole najważniejszych wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny. Poczet sztandarowy poniósł nowy sztandar na mszę świętą celebrowaną przez proboszcza ks. Ryszarda Raczkiewicza, który dokonał aktu poświęcenia.

„Żądając sprawiedliwości, sami musimy być sprawiedliwi,
Żądając odwagi i męstwa sami na co dzień musimy być odważni i mężni,
Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia,
a nade wszystko od żądzy zemsty, przemocy i odwetu”.

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

31. maja odbyła się w naszej parafii uroczystość Komunii Świętej

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

06. czerwca obchodziliśmy 30-lecie naszej parafii. Około trzydziestu osób przystąpiło do sakramentu bierzmowania.

Sam pomysł obchodów rocznicy powstania Parafii w Wyszoborze zrodził się kilka miesięcy temu. Głównym pomysłodawcą obchodów 30. rocznicy istnienia Parafii w Wyszoborze był ks. Ryszard Raczkiewicz. Jubileusz Parafii obchodzony był po raz pierwszy od jej istnienia. Celem było zintegrowanie tutejszej społeczności. Zawiązał się komitet organizacyjny. W jego skład weszli sołtysi poszczególnych sołectw należących do Parafii Wyszobór, Pani radna Gminy Płoty – Danuta Andrejczuk, osoby należące do rady sołeckiej Sołectwa Wyszobór.

Parafia w Wyszoborze powstała 18. czerwca 1985 roku z podziału dwóch Parafii – Wicimice i Gryfice WNMP. Z Parafii Wicimice wyodrębniono takie miejscowości jak: Wyszobór, Charnowo, Dąbie, Luciąża, Moskwa, Kurniki; z Parafii Gryfice WNMP – Rotnowo i Skowrony.

Pierwszym Proboszczem został ks. Kazimierz Sałternik. Po nim od 1991 roku do 13. października 2013 roku proboszczem był ks. mgr lic. Józef Pindel. Od 13. października 2013 roku proboszczuje – ks. mgr lic. Ryszard Raczkiewicz.

Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą św. 6. czerwca 2015 roku o godz. 14:00, którą celebrował ks. bp prof. Henryk Wejman – biskup pomocniczy naszej Archidjecezji. 33 osoby w trakcie tej mszy św. przyjęły sakrament bierzmowania. Młodzież bierzmowana ubrana była w jednakowe stroje – czerwone alby. Co robiło niesamowite wrażenie i było czymś dotychczas niespotykanym. Po mszy św. wszyscy Parafianie, goście, uczestnicy mszy św. zostali zaproszeni na wspólną biesiadę przy stołach pod namiotami. Dla dzieci atrakcją był dmuchany zamek – zjeżdżalnia i gokardy. Dla dorosłych: degustacja pieczonego dzika, oraz wędlin z dzika. Wszystko przygotowane przez myśliwych z miejscowego Koła Łowieckiego; Grill – ponad 70 kg kiełbasy, karkówki i kaszanki; 100 kg bigosu, ponad 200 porcji żurku, napoje zimne, napoje gorące – kawa i herbata, oraz wyśmienite ciasta upieczone przez nasze parafianki z Wyszoboru, Modlimowa, Rotnowa, Skowron i Dąbia. W biesiadzie uczestniczyło kilkaset osób. Do tańca przygrywał miejscowy zespół muzyczny. Impreza potrwała do północy. Wszystkie w/w atrakcje były dla wszystkich darmowe.

A to wszystko było możliwe dzięki naszym sponsorom: Pan Burmistrz Gminy Płoty – Marian Maliński, Bank Spółdzielczy w Gryficach, Zespół Opieki Zdrowotnej MIL-MED, Koło Łowieckie ŻUBR”, Pan Stefan Liszewski z Płot, Pani Danuta Andrejczuk – radna Gminy Płoty, Mieszkańcy Sołectw Wyszobór i Rotnowo, oraz pojedyncze osoby z Modlimowa, Dąbia i Gryfic. Zaangażowanych było tyle osób, że nie sposób wszystkich wymienić z imienia i nazwiska. Ważnym było też to, że dopisała nam pogoda. Mimo nieprzyjaznych prognoz na ten czas, burze nas ominęły i cieszyliśmy się piękną słoneczną i ciepłą aurą.

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

13. czerwca 2015 roku o godz. 11:00 w Wyszoborze odbyła się I Komunia św. dzieci autystycznych z Trzebiatowa, Gryfic i Brojc.

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

24. Września 2015 roku odbyła się Pielgrzymka do Lichenia i Częstochowy, w ramach 42. diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.

Wyjechaliśmy z Wyszoboru o godz. 05:00 w czwartek 24. września do Lichenia. Autobus był z PKS-u Gryfice. Jechało 19 osób. Nocowaliśmy w Licheniu w ARCE. Byliśmy na mszy św. o godz. 12:00 w tym dniu. Odprawiliśmy Drogę Krzyżową na Golgocie w Licheniu. Nazajutrz o godz. 9:00 wyruszyliśmy do Częstochowy. Nocleg w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. O godz. 21:00 Apel Jasnogórski i o północy Msza pontyfikalna z księżmi biskupami, która zakończyła się o 1:40.

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

Rok 2016

Misje u stóp Krzyża 15-22. kwietnia 2016 Roku

Krzyż wprowadził ks. dr Zbigniew Wyka – proboszcz z Mierzyna. Był obecny również ks. Dziekan dr Kazimierz Półtorak, oraz ks. mgr Marek Rokosz – proboszcz z Wicimic. Krzyż św. Ottona, oraz relikwie Krzyża św. Strażacy z OSP Wyszobór wnosili krzyż do świątyni. Msza św. odbyła się o godz. 18:00 a kazanie wygłosił ks. Zbigniew Wyka. Poniżej zdjęcia z tej uroczystości robione przeze mnie osobiście (ks. Ryszard R.)

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

Program „Misji u stóp Krzyża” 15-22. kwietnia 2016 roku.

Piątek – 15. kwietnia 2016r. – Wyszobór

17:30 – Powitanie Relikwii Krzyża przy asyście mieszkańców, Służby Liturgicznej, duchowieństwa. – Strażacy uroczyście wnoszą Krzyż do świątyni.

18:00 – Msza św.

Sobota – 16. kwietnia 2016r. – Wyszobór

9:00 – Adoracja indywidualna

12:00 – Anioł Pański

15:00 – Droga Krzyżowa wokół kościoła

17:00 – Msza św. z kazaniem.

21:00 – Apel Jasnogórski.

Niedziela – 17. kwietnia 2016r. Wyszobór, Dąbie, Rotnowo.

8:30 – Msza św. – Wyszobór (błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

10:00 – Dąbie (na zakończenie błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

11:30 – Msza św. – Rotnowo (błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

13:00 – Msza św. – Wyszobór (błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (w kościele w Wyszoborze)

Poniedziałek – 18. kwietnia 2016r. Wyszobór

9:00 – Msza św. (z kazaniem)

10:00 – 10:30 – dzieci Szkoła Podstawowa w Wyszoborze (kl. III)

12:00 – 12:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. II)

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (prowadzi – Żywy Różaniec)

21:00 – Apel Jasnogórski.

Wtorek – 19. kwietnia 2016r. Wyszobór

9:00 – 9:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. I)

10:00 – 10:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. VI)

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (prowadzi – Żywy Różaniec)

17:00 – Msza św. (z kazaniem)

21:00 – Apel Jasnogórski.

Środa 20. kwietnia 2016r. Wyszobór, Dąbie

8:15 – 9:00 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. VI)

9:00 – 12:00 – Adoracja indywidualna.

12:00 – Anioł Pański.

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (prowadzi – Żywy Różaniec)

16:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – Dąbie – relikwie Krzyża św.

17:00 – Msza św. (z kazaniem)

21:00 – Apel Jasnogórski.

Czwartek – 21.04.2016r. Wyszobór, Rotnowo

9:00 – Msza św. (z kazaniem) – Wyszobór

10:00 – 10:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.III)

11:00 – 11:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.IV i V)

12:00 – 12:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.II)

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (prowadzi – Żywy Różaniec)

17:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – Rotnowo ( relikwie Krzyża św.)

21:00 – Apel Jasnogórski.

Piątek – 22. kwietnia 2016r. Wyszobór

10:00 – 10:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.III i IV)

11:00 – 11:30 – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.I)

12:00 – Anioł Pański – (prowadzi – Żywy Różaniec)

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (prowadzi – Żywy Różaniec)

16:30 – Msza św. i pożegnanie relikwii Krzyża św. (odjazd do kościoła w Wicimicach)

Wyjazd do Torunia 27. sierpnia. Odwiedziliśmy Sanktuarium Najśw. Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Byliśmy także w Radiu Maryja, uczestnicząc w Koronce do Miłosierdzia Bożego na antenie Radia Maryja.

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

18. września odbył się Odpust w naszej Parafii z racji jej patrona św. Stanisława Kostki o godz. 15:00 odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem Ks. Bpa. Mariana Kruszyłowicza.

Poniżej zdjęcia z tej uroczystości.

Rok 2019